Site Loader

Świadectwo dojrzałości uzyskuje maturzysta, który uzyska przynajmniej 30% z egzaminu podstawowego z języka polskiego, matematyka oraz języka obcego nowożytnego. Większość zdających wybiera sobie język angielski i to zarówno na podstawie, jak i na rozszerzeniu. Warto jednak powiedzieć, że matura z niemieckiego z www.taniaksiazka.pl również cieszy się pewnym zainteresowaniem wśród abiturientów. Niemcy są głównym polskim partnerem handlowym i zwłaszcza w zachodniej części naszego kraju język okazuje się bardzo pomocny w prowadzeniu biznesu do płynniejszego porozumienia z kontrahentami zza Odry. W praktyce, mnóstwo wielkopolskich czy pomorskich firm zatrudnia niemieckich tłumaczy przysięgłych lub wymaga znajomości tego języka od swoich pracowników. Zdawanie matury z tego przedmiotu może więc pomóc nie tylko w rekrutacji na studia i zdobyciu świadectwa dojrzałości, ale też przyczynić się do bardziej lukratywnych warunków przyszłego zatrudnienia.

Każdy język nowożytny… po równo!

Zdecydowana większość kierunków, gdzie punktowany jest egzamin z języka obcego bierze pod uwagę ogólnie wynik z języka obcego nowożytnego, nie precyzując czy będzie to angielski, niemiecki czy rosyjski. Pewne wyjątki formułowane są oczywiście na filologiach, ale generalną zasadą jest równorzędność wyników z matury niezależnie od wybranego przez siebie egzaminu. Niemiecki można zdawać na maturze zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Zadania i umiejętności potrzebne do ich rozwiązywania są ułożone analogicznie do tych w języku angielskim – egzaminy te są wręcz swoimi odpowiednikami. Nie może być zresztą inaczej, skoro mają one równorzędne znaczenie i są tak samo, z małymi tylko wyjątkami, punktowane w kontekście dostania się na określone studia.

Jak przygotować się do matury z niemieckiego?

Matura z języka niemieckiego, podobnie jak każda inna matura z języka obcego, przede wszystkim ogromnej systematyczności. Uczniowie muszą wykazać się silną wolą i codziennie powtarzać słówka i wymagane struktury gramatyczne. Tylko w ten sposób osiągną językową biegłość, która pozwoli im później na uzyskanie satysfakcjonującego wyniku. Ważne jest oczywiście również robienie setek ćwiczeń, a także, w miarę możliwości, używanie niemieckiego w życiu praktycznym (np. oglądając w tym języku seriale). Najbardziej istotne może okazać się jednak wykonywanie typowych zadań maturalnych, które wzorowane są na standardach egzaminacyjnych oraz arkuszach z poprzednich lat. W ten sposób można łatwo oswoić się z formułą testu, a co za tym idzie podejść do niego z większym spokojem i pewnością siebie.

 

Post Author: Ilona